555 TİMER ENTEGRESİ

555 entegre devresini veya kapı entegrelerini kullanarak astabil ve monostabil işaretler üretmek için kullanılır.

Kullanımının kolay, fiyatının uygun ve yaygın bir kullanım olanağı olmasıyla 555 entegre devresi yılda milyonlarca satılıyor. 555 Zamanlayıcı, IC olarak gerçekleştirilmiş, yaygın olarak çok yönlü bir şekilde kullanılan bir devredir. İçinde 23 transistör, 2 diyot, ve 16 direnç vardır. Toplam 8 bacaklı olup tek chip üzerine monte edilmiştir.

555 entegresi, iki temel işletim moduna sahiptir; Astable ( kararsız multivibrator- kare dalga üreteci) ve monostable (Tek kararlı) modlar.

Monostable mod’da,  cihaz, one-shot (tek-vuruşlu, mono flop- Tek kararlı devre) olarak çalışır.  Basit olarak tek-adımlı işlem olarak işletilebilir.

555, astable veya serbest-modda’ da çalıştırılabilir. Bu modda, cihaz bir osilatör olarak çalışır (Kare dalga osilatörü). Yani çıkış işareti kararlı bir seviyede durmaz devemlı olarak kendiliğinden 0 ve 1 seviyelerine değişir.

(555 entegre ile kare dalga üreteci devresi)

 

Bu devrenin çıkış işaretine ait;

 

Frekans :  ƒ=1.44/(R1+2R2)xC

Periyod :  T=1/ƒ = 0.69(R1+2R2)xC

 

Geçerlilik oranı (Duty Circle) : Lojik 1 süresi / pulse periyodu (T)

Formülleri ile hesaplanabilir.

 

1 – Ground ; Topraklama bacağı

2 – Trigger: Bu bacağı tetikleme ayağı olarak kullanılır.

3 – Output: Çıkış bacağı

4 – Reset: Bu n-bacağı lojik 0 olunca devre reset yapar ve Q çıkışı lojik 0 olur. Reset bacağı diğer bacaklara bağlı değildir.

5 – Control: 2/3 Vcc gerilim alan noktaya bağlanmış olan bu bacaklar gerilim değiştirilerek arzu edilirse zamanlama periyodu değiştirilebilir. Normalde küçük bir kapasite ile toprak hattına bağlanır.

6 – Threshold: 2/3 Vcc üzerinde gerilim olduğunda flip-flop reset atar.

7 – Discharge: npn transistörün kolektör bacağına bağlanmıştır. Transistör iletimde olunca (beyz gerilimi pozitif olunca) bu baka toprak hattına bağlanır.

8 – Vcc: +4.5V ile +16V arasında gerilim verilebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın