Yüzen Güneş Panelleri

Fosil yakıt tüketimini bitirerek yenilenebilir enerjiye geçmesi gereken dünya için farklı bir alan: Yüzen güneş panelleri. Bu paneller suyun üzerinde elektrik üretebiliyorlar. Fransız Ciel & Terre şirketi, 2011’den beri büyük ölçekli güneş enerjisi sistemleri geliştiriyor. Yaptıkları sistemde güneş panelleri, içme suyu rezervuarları, sulama kanalları ve hidroelektrik baraj gövdeleri gibi büyük suların üzerine kurulabiliyor. Bu basit ve uygun fiyatlı zemine gömülü sistemler, toprağı veya suyu boşa çıkarmayı göze alamayan su yoğun endüstriler için uygundur.

Nasıl çalışır:

Ana şamandıra, yüksek yoğunluklu termoplastik (HDPE) malzemeden yapılmıştır ve standart bir 60 Cell PV güneş modülünü desteklemek için 12 derecelik açıyla ayarlanmıştır. İkincil kaymaz HDPE şamandıra ana şamandıraları birbirine bağlamak için kullanılır, bakım için platform sağlanır ve aşağıda gösterildiği gibi kaldırma kuvveti eklenir.

hydrelio-kayan güneş sistemi

Ciel & Terre’ye göre sistemin kurulumu ve sökülmesi kolaydır, herhangi bir elektrik konfigürasyonuna uyarlanabilir, düşükten yüksek güç üretimine kadar ölçeklenebilir ve alet veya ağır ekipman gerektirmez. Aynı zamanda sistem çevre dostu ve tamamen geri dönüşümlü olmakla beraber, düşük çevresel etkiye sahiptir ve ekonomiktir. Sistem bugüne kadar İngiltere’de kurulmuş ve Mart 2016’ya kadar da bir Japon sistemi kurulacak.

kayan güneş pv

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın