Yavuz SS

K-TECH TEAM

Proje Adı : “Yavuz” Hidrojen&Elektrik Hibrit Alternatif Enerjili Araç Projesi

Akademik Danışman : Yard. Doç. Dr. Hakan Kahveci

Proje Ekibi : KTÜ K-Tech Team ( Çeşitli Mühendislik alanlarından seçilmiş 40 öğrenci ) Kuruluş : 2013

Takım Kaptanı : Mehmet Özdemir

TÜBİTAK tarafından her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen “Alternatif Enerjili Araç Yarışları” kapsamında “Hidromobil” kategorisinde yarışlara katılıp üniversitemizi temsil etmek üzere K-Tech Takımı kurulmuştur. Bu takım üniversitemiz Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü altında faaliyetlerini yürütmektedir. Takımdaki üyeler Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Makina Mühendisliği, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği öğrencilerinden oluşmaktadır. Bu yarışlar kapsamında geliştirilecek özgün araç için teknik çalışmaların yanında sponsorluk çalışmaları da yürütülerek ihtiyaç duyulan malzemeler ve nakit akışı sağlanmaya çalışılmaktadır.

Başlangıç Tarihi : Ocak 2017

Proje Süresi : 1 Yıl

Amaç:

Üniversitemiz ve Trabzon Valiliği destekleriyle çıktığımız bu zorlu yolda hedeflerimiz %100 yerli üretim altında düşük yakıt tüketimli ve doğaya zarar vermeyen bir araç üretip yerli otomotiv sektörünün nitelikli bir şekilde gelişmesini sağlamak ve bu gelişmenin “Türkiye” markası altında uluslararasılaştırılmasıdır.

Proje :

Tasarlanan araç 4 tekerlekli olup hidrojen ve elektrik enerjisini beraber kullanan hibrit tarzda bir araçtır. Üzerindeki elektronik ve mekanik aksanlar takımımız tarafından özenle tasarlanmış ve üretilmiş olup Ar-Ge çalışmaları ile sürekli olarak yeni aksamlar eklemekteyiz. Aracımız üzerinde her şeyden önce insan sağlığına önem vermekteyiz. Bu sebepten ötürü aracımız içerisindeki bir çok sensörümüz gelişmiş telemetri sistemimiz ile birleşerek verileri anlık olarak hem şöför tarafından hem de dışarıdan erişebilir şekilde göstermektedir. Telemetri sistemimiz acil bir durumda herhangi bir onay gerektirmeden aracın işleyişini kontrol ederek durumu kontrol altına alır ve bu sayede güvenli bir sürüşe katkı sağlar. Doğada en çok bulunan element olan hidrojeni aracımız üzerindeki yakıt hücresinden ayrıştırarak motorumuzu döndürecek olan elektrik akımını elde etmekteyiz. Aracımız aynı zamanda doğayı ve geleceğimizi koruyan bir yapıya sahip olup egzoz gazları yerine su çıkışı sağlamaktadır. Geliştirmekte olduğumuz ve prototip testlerini tamamladığımız otonom sürüş sistemimiz sayesinde araç, sürücü müdahalesine gerek kalmadan 140 km/s sürate kadar sürüş sağlanabilecektir. Tasarlanan araç verimlilik esaslı olup en az yakıtla en çok yola erişmeyi planlamaktadır. Günümüz teknolojilerinde bir benzin motoru %20 verime sahipken aracımız üzerindeki hub motor teknolojisi sayesinde %88 civarında bir verime erişebilmektedir. Yüksek kalite sanayi malzemeleri kullanılan aracımız güvenlik açısından sağlamlaştırılmış ve günlük kullanıma elverişli hale getirilmiştir. Takım olarak her gün araç üzerindeki geliştirme çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

Yerli sistemlerimiz :

Motor

Motor Sürücü

Telemetri

Batarya Yönetim Sistemi

Enerji Yönetim Sistemi

Şarj Ünitesi

Kabuk ve Şase Tasarımı

Teknik Özelliklerimiz :

Motor Gücü : 1KW x2 ( Motor gücü nominal güç olarak verilmiştir. )

Azami Hız : 138 km/h (Elektronik Limitlendirilmiş )

Yakıt Türü : Elektrik & Hidrojen Hibrit

1KW Yakıt Pili & 1KW Lityum Polimer Pil

Ağırlık : 250 Kg

Yerlilik : %85+

Elektronik Diferansiyel

Bağımsız Süspansiyon

Karbon Fiber & Alüminyum 7075 Şase

Mercedes 992 Selenit Gri Metalik Renk

Bordo İç Döşeme

 

Detaylı bilgi : https://ktechteam.com/araclarimiz/yavuz/

İletişim :

Takım Kaptanı : Mehmet Özdemir  0534 263 0348

Medya ve Sponsorluk : Mert Kanber  0542 664 61 61

twitter.com/ktechteam

instagram.com/ktechteam

facebook.com/ktechteam

Youtube : K-Tech Team