Telemetri

Telemetri Sistemi

Telemetri elektronik alt yapıya sahip bir sistemin uzaktaki bir sistem ile veri, analiz ve durum paylaşımıdır. Telemetri sistemini sağlamak için birçok sistem vardır. Bu sistemler ortama, maliyete ve güvenliğe göre seçilir.

En çok bilinen telemetri sistemleri;
-Telsiz ile haberleşme
-Radyo Frekansları(RF) ile haberleşme
-GSM/GPRS/3G/4.5G ile haberleşme

Telemetri Bizim İçin Nedir?

Ekip olarak her şeyden önce güvenliğe önem vermekteyiz. Telemetri sistemi araç üzerinde konumlandırılan sensörler ile anlık olarak bir çok veriyi internet bağlantısı aracılığıyla (olası bir internet kesintisi durumunda ise radyo frekansları ile) yedekler ve anlık olarak takip edilmesini sağlar.

Bütün sistemlerimiz telemetri ağımızı kullanarak birbiriyle haberleşir. Güvenlik ve verim esaslarına göre ağ üzerinde dolaşan verileri yorumlayarak kendilerini en çok verimli çalışacak şekilde ayarlarlar.

Herhangi bir sistemde sorun olduğunda araç üzerindeki telemetri sistemimiz bu sorunu çözebilmek için çalışır. Eğer sorun çözülemezse araç sistemin önem derecesini kontrol eder ve işlem yapılır. Örnek vermek gerekirsek; eğer bir sis farımızda sorun olduğu gözlemlenirse sadece uyarı verilir ve gerekenin yapılması istenir fakat sorun güvenliği ihlal edecek bir seviyede ise, sistem hiçbir onay beklemeden aracın çalışmasını durdurur.

Mikrodenetleyici Kart

Mikrodenetleyici kart olarak Arduino kullanmaktayız. Arduino araç üzerinde bulunan sensörlerin ve bataryadan gelen dataların toplanması için kullanmaktayız. Toplanan bu veriler tek bir “String” ifade olacak şekilde düzenlenir. Bu sayede veriler kayıpsız ve asenkron bir şekilde bilgisayara aktarılır.

Raspberry pi

Tercih ettiğimiz mini bilgisayar Linux tabanlı ‘Raspberry Pi-3‘ dür. Üzerindeki entegre Wi-Fi modülü ve usb portlar sayesinde hem Arduino’yu hem de 3G modemi rahat bir şekilde kullanabilmekteyiz. Arduinodan gelen verileri Firebase(Cloud) sunucusuna aktararak takımın internet sitesinde anlık veri akışını takip edebilmekteyiz.