Takımımız

HAKKIMIZDA

K-Tech Takımı, Kasım 2013 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi bünyesinde teknik çalışmalar ile başladığı serüvende bugün, 25 kişilik kadrosu ile Türk ulusunu uluslararası platformda temsil etme deneyimini yaşamış ve bunun verdiği haklı gururla çalışmalarına günümüz teknolojilerini entegre ederek devam etmektedir. Fosil yakıtların tükenmeye yüz tuttuğu günümüz dünyasında amacı tamamen yerli üretim ile dünya devlerine ayak uydurup yakıt anlayışını hidrojen üzerine taşımaktır.

K-Tech takımı adını unutturmamak ve deneyimli elemanlar yetiştirmek için her sene yeni arkadaşlarımıza kapısını sonuna kadar açık tutmakta, teknik eğitimlerini gönüllü olarak kendi imkanlarıyla sağlamaktadır. Verimlilik ve doğayı koruma amaçlı topluluğumuz tamamen gönüllü öğrencilerden oluşmuş olup tüm maddi desteğini ülkesine değer veren çok değerli sponsorları ile sağlamaktadır. Bu yolda sadece 5 senelik hayatında ulusal ve uluslararası düzeyde aldığımız ödüller geleceğin teminatıdır.

Yavuz Aracımız Yarış Pistinde

Vizyonumuz

Alternatif enerjili araç tasarımı ve üretimi sunan K-Tech Team olarak vizyonumuz ; kendimizi entegre bir topluluk olarak konumlandırmak, Türkiye’deki konumumuzu güçlendirmek, Uluslararası düzeyde genişlemek ve K-Tech Team’i Türk Bayrağı altında tanınır hale getirmek, değer yaratan aksiyonlar almak,sermaye ihtiyacının azaltılması ve sponsorluk çalışmalarımızı uluslararası düzeye taşımak ve hepsinin yanı sıra yeni üyeler yetiştirip, bir gün ayrılmak zorunda kalacağımız üniversitemiz bünyesinde K-Tech ismini devam ettirmektir.

 K-Tech Takımı olarak %100 Yerli üretim çerçevesinde;

> Motor

> Motor Sürücü Sistemleri

> Telemetri

> Batarya Yönetim Sistemi

> Yerleşik Şarj Ünitesi

> Enerji Yönetim Sistemi

Projelerini gerçekleştirmekte olup faaliyetlerine her geçen gün taze zihinlerden gelen fikirlerle yenilerini eklemekte, mevcut araçlarını günümüzün önde gelen firmalarına eşdeğer düzeyde teknolojilerle donatmayı hedeflemektedir.

Yaptıklarımız

K-Tech olarak ürettiğimiz araçlar ile 2015 yılının ağustos ayında TÜBİTAK’ın her sene düzenlemiş olduğu “Alternatif Enerjili Araç Yarışları’na” katıldık. TÜBİTAK yarışlarında, 6 yıldır düzenlenen hidrojen enerjili araçlar kategorisinde 2015 yılında ürettiğimiz H-Vira adlı aracımızla 19 üniversitenin katıldığı yarışmayı Türkiye 3.sü olarak tamamladık. Anadolu takımları arasında en başarılı takım olarak bölgemizi temsil ettik. Aynı sene içerisinde 42 üniversitenin katıldığı elektromobil kategorisinde ürettiğimiz E-Vira adlı aracımızla Türkiye 7.si olarak yarışı tamamladık. Ayrıca elektromobil kategorisinde TÜBİTAK tarafından belirlenen sistemlerden 3 tanesinin (BMS, Telemetri, Şarj Ünitesi) tasarımını ve üretimini gerçekleştirerek yılın “Yerli Ürün Teşvik Ödülü’nü” almaya hak kazandık. Elde ettiğimiz bu başarılar sonucunda 2016 yılında düzenlenen uluslararası “Shell-Eco Marathon Europe” yarışmasına davetiye aldık ve ülkemizi temsil etme fırsatı yakaladık. Bunun sonucunda dünya 8.’liği elde ettik.

Son olarak 2017 yılı içerisinde yapmış olduğumuz araç ile Kocaeli’nde düzenlenen “Tubitak Effiency Challange” yarışına hidromobil kategorisinde Yavuz S.S. adlı aracımızla katıldık. Buradan takım olarak yaptığımız sponsorluk ve reklam çalışmaları sayesinde “Tanıtım ve Yaygınlaştırma Ödülü” almaya layık görüldük. Urban kategorisinde ürettiğimiz aracımızın motor, motor sürücü, batarya yönetim sistemi, enerji yönetim sistemi, telemetri sistemi, şarj ünitesi, kabuk ve şase tamamen yerli teknolojilerle üretilmiştir. 100 km’ de yaklaşık “1 lira” yakan aracımız en yüksek 140 km (elektronik limitlendirilmiş) hıza erişebiliyor.

Yapacaklarımız

K-Tech takımı olarak 2018 yılındaki hedefimiz mevcut aracımızla “Tubitak Effiency Challange” yarışlarında tekrar hidromobil kategorisinde katılmak ve aynı aracımızı geliştirerek otonom kategorisinde derece almak olacaktır. Diğer bir hedefimiz ise aynı sene içerisinde gerçekleştirilen “Shell Eco Marathon” yarışlarının İstanbul ayağı için yeni bir araç tasarlamak ve aynı yarışın Avrupa ayağına katılmak amacıyla bu yarışta derece elde etmek olacaktır.

Bu hedefler doğrultusunda biz, sabah akşam demeden, sadece bu ülkede güzel işler başarabilmek ve tamamen yerli sistemler geliştirmek için çalışan takımımıza halkımızdan maddi ve manevi desteklerini esirgememelerini bekliyoruz.

Proje Bilgileri:

Proje Sahibi :

Ktü Elektrik-Elektronik Mühendisliği

Proje Danışmanları:

Doç.Dr. Halil İbrahim OKUMUŞ,  Yrd.Doç.Dr. Hakan KAHVECİ

Referanslarımız:

Prof.Dr. Ali GANGAL, Prof.Dr.İsmail Hakkı ÇAVDAR, Prof.Dr. İsmail Hakkı Altaş, Doç.Dr.Ayten ATASOY, Doç.Dr.Gökçe HACIOĞLU

Basında biz;

Sosyal Ağlar;

https://Ktechteam.com

https://www.facebook.com/ktechteam

https://www.instagram.com/ktechteam

http://k-tech.ktu.edu.tr

İletişim Bilgileri;

Takım Kaptanı: Mehmet Özdemir t: 0(534) 263 0348